Poljoprivrednici
Poljoprivrednik je fizička osoba koji ostvaruje primitke od obavljanja samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva. Poljoprivrednicima je omogućeno da elektroničkim putem podnose razne obrasce i zahtjeve putem sustava ePorezna kojem se može pristupiti putem sustava eGrađana. Za to je dovoljno posjedovanje vjerodajnice značajne razine sigurnosti (2) (primjerice mToken, Fina Soft certifikat, token/m-token uređaji banaka koje su povezane sa sustavom NIAS) ili vjerodajnice visoke razine sigurnosti (3) (primjerice eOI - elektronička osobna iskaznica, AKD certifikat, FinaCert RDC osobni i poslovni certifikati).
Vodič - sezonsko zapošljavanje na privremenim odnosno povremenim poslovima u poljoprivredi-korištenje kupona za sezonski rad (preuzmite vodič za ispis)
Korisni linkovi:
Poljoprivrednici koji obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva mogu biti obveznici sljedećih poreza:1. Porez na dohodak
Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu ili ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 10.685,00 eura.
1.1. Dohodak od samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva utvrđuje se kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz propisanih poslovnih knjiga:
-
ako porezni obveznik po toj djelatnosti u poreznom razdoblju ostvaruje ukupni godišnji primitak veći od iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav PDV-a prema zakonu kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost,
-
ako je porezni obveznik PDV-a,
-
ako se porezni obveznik dragovoljno upiše u registar obveznika poreza na dohodak.
Porezni obveznik je poljoprivrednik koji ostvaruje primitke od obavljanja samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva. Dohodak se utvrđuje prema poslovnim knjigama kao razliku između poslovnih primitaka i poslovnih izdataka što su nastali u istom poreznom razdoblju, a prema načelu blagajne. Ako više fizičkih osoba zajednički ostvaruje dohodak utvrđuje se jedinstveni dohodak koji se dijeli prema ugovoru kojeg su sklopile fizičke osobe - supoduzetnici, a ako ugovor nije sklopljen, dohodak se dijeli na jednake dijelove.
Poljoprivrednik je dužan najkasnije u roku 8 dana od početka i prestanka obavljanja samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva podnijeti prijavu u registar poreznih obveznika u nadležnoj ispostavi porezne uprave prema svome prebivalištu ili uobičajenom boravištu.
Poljoprivrednik koji započinje samostalno obavljati djelatnost ne plaća mjesečni predujam poreza na dohodak do podnošenja prve godišnje porezne prijave. Porezna uprava izdaje rješenje o predujmu poreza na dohodak koje je na snazi do njegove izmjene odnosno do utvrđivanja novog predujma. Obveza plaćanja predujma počinje od mjeseca u kojem je rješenje izdano.
Poljoprivrednik je dužan do kraja veljače podnijeti godišnju poreznu prijavu prema svome prebivalištu ili uobičajenom boravištu. Porezna osnovica poreza na dohodak je dohodak od samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva umanjen za preneseni gubitak i osobni odbitak.
Porez na dohodak plaća se na poreznu osnovicu po nižoj i višoj poreznoj stopi.
Propisane granice visine poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak za 2025. godinu | ||
Razina jedinice lokalne samouprave |
Niža sto pa (%) | Viša stopa (%) |
Općina | od 15% do 20% | od 25% do 30% |
Grad | od 15% do 21% | od 25% do 31% |
Veliki grad i sjedište županije | od 15% do 22% | od 25% do 32% |
Grad Zagreb | od 15% do 23% | od 25% do 33% |
Ako predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave ne donese odluku kojom će propisati visinu poreznih stopa u propisanom roku, određuje se NIŽA stopa od 20% i VIŠA stopa od 30%.
Prilikom godišnjeg obračuna poreza na dohodak,dohodak od samostalne djelatnosti poljoprivede i šumarstva može se umanjiti za :
-
poticaje zapošljavanja,
-
državne potpore za obrazovanje i izobrazbu te iznos potpore male vrijednosti za izvođenje praktične nastave i vježbe naukovanja u sustavu vezanih obrta,
-
poticaje istraživanja i razvoja,
-
poreznu olakšicu za obavljanje djelatnosti na potpomognutim područjima i području Grada Vukovara.
Porezne olakšice priznaju se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave.
1.2. Dohodak od djelatnosti poljoprivrede i šumarstva može se paušalno oporezivati ako poljoprivrednik ispunjava ove uvjete:
-
ako po toj djelatnosti u poreznom razdoblju ne ostvaruje ukupni godišnji primitak veći od iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav PDV-a prema zakonu kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost,
-
ako nije obveznik PDV-a.
Godišnji dohodak od samostalne djelatnosti može se paušalno oporezivati iako se samostalna djelatnost obavlja u supoduzetništvu.
Godišnji paušalni dohodak utvrđuje se rješenjem ispostave Porezne uprave.
2. Porez na dobit
Porez na dobit plaća se kada poljoprivrednik koji obavlja samostalnu djelatnost poljoprivrede i šumarstva ispunjava zakonske uvjete za oporezivanje dobiti ili ako je Poreznoj upravi uputio zahtjev da umjesto poreza na dohodak želi plaćati porez na dobit.
3. Porez na dodanu vrijednost (PDV)
Porez na dodanu vrijednost (PDV) poljoprivrednik obračunava i plaća ako je vrijednost njegovih ukupnih godišnjih oporezivih isporuka u prethodnoj ili tekućoj kalendarskoj godini bila veća od 60.000,00 eura, ili ako se neovisno o vrijednosti obavljenih isporuka u prethodnoj ili tekućoj kalendarskoj godini dragovoljno (na vlastiti zahtjev) upiše u registar obveznika PDV-a što ga obvezuje sljedeće tri kalendarske godine na redovni postupak oporezivanja PDV-om.
Poljoprivrednik mora za razdoblje oporezivanja sam utvrditi obvezu PDV-a i iskazati je u prijavi PDV-a odnosno na propisanom obrascu kojeg predaje nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom prebivalištu odnosno uobičajenom boravištu, do 20-og dana u tekućem mjesecu po proteku razdoblja oporezivanja, bez obzira jesu li u tom razdoblju obavljene oporezive isporuke.
Poljoprivrednik ima pravo na odbitak pretporeza, a ukoliko je u razdoblju oporezivanja pretporez veći od porezne obveze, ima pravo na povrat razlike između plaćenog poreza i porezne obveze.
Porezna stopa PDV-a je 25%, 13% , 5% i 0%.
NAPOMENA:
Svi porezni obveznici čija vrijednost isporuka dobara i usluga u prethodnoj kalendarskoj godini nije bila veća od 2.000.000,00 eura bez PDV-a mogu sami odlučiti hoće li ili ne primjenjivati postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama. Porezni obveznici koji žele primjenjivati postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama moraju najkasnije do kraja tekuće kalendarske godine podnijeti pisanu izjavu nadležnoj ispostavi Porezne uprave o početku primjene postupka oporezivanja prema naplaćenim naknadama i time se obvezuju na primjenu tog postupka na rok od tri godine.
4. Porez po odbitku
Ako poljoprivrednik zapošljava radnike tada je obveznik obračunavanja, obustavljanja i plaćanja poreza na dohodak od nesamostalnog rada iz plaća radnika po osnovi radnog odnosa, a ako radnike sezonski zapošljava obvezan je obračunavati i plaćati porez na dohodak od drugog dohotka.
5. Ostali porezi
6. Obvezni doprinosi
Poljoprivrednik koji obavlja samostalnu djelatnost poljoprivrede i šumarstva kao jedino ili glavno zanimanje ima obvezu plaćanja doprinosa za obvezna osiguranja. Ta je obveza propisana i ako tu djelatnost obavlja uz radni odnos, a osiguran je po osnovi radnog odnosa. Ako zapošljava radnike obveznik je obračunavanja, obustavljanja i plaćanja doprinosa za mirovinsko osiguranje iz plaće radnika, a kao poslodavac obveznik je obračunavanja i plaćanja propisanih doprinosa za obvezna osiguranja na plaću radnika.