​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​OSOBNI ODBITAK ILI NEOPOREZIVI DIO PLAĆE

​Osobni odbitak poreznog obveznika čini osnovni osobni odbitak uvećan za dijelove i iznose osobnog odbitka na koje porezni obveznik ostvaruje pravo pod uvjetima propisanim Zakonom o​ porezu na dohodak.

Rezident može koristiti umanjenje ostvarenog dohotka u Republici Hrvatskoj i inozemstvu.
 

Utvrđivanje osobnog odbitka rezidenta

Poreznom obvezniku se ostvareni dohodak umanjuje za osnovni osobni odbitak u visini 600,00 eura i to za svaki mjesec poreznog razdoblja za koji se utvrđuje porez na dohodak.

Dijelovi osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i djecu te invalidnost/tjelesno oštećenje izračunavaju se primjenom propisanih koeficijenata i osnovnog osobnog odbitka.
 

Način ostvarivanja i razdoblje obračunavanja

1. mjesečno pri isplati plaće/mirovine kod poslodavca koji ima poreznu karticu obveznika,

2. po godišnjem obračunu za proteklu kalendarsku godinu.​

U slučaju promjena tijekom mjeseca u kojem se koristi osobni odbitak isti se zaokružuje u korist poreznog obveznika na pune mjesece.​
 

Uvećanje osobnog odbitka ili neoporezivog dijela dohotka 

Rezident može uvećati osnovni osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji i dijete, po osnovi invalidnosti, za dana darovanja, za doprinose za zdravstveno osiguranje.
 

 

Tablica koeficijenata i iznosa ​osnovnog osobnog odbitka i uvećanja osnovnog osobnog odbitka:

 

OSOBNI ODBITAK

 

KOEFICIJENT

(koeficijenti se zbrajaju)

MJESEČNA SVOTA

(u eurima i centima)

GODIŠNJA SVOTA

(u eurima i centima)

osnovni osobni odbitak 600,00 7.200,00
uzdržavani članovi uže obitelji
0,5
 
300,00
3.600,00
1. dijete (D1) 0,5 300,00 3.600,00
2. dijete (D2) 0,7 420,00 5.040,00
3. dijete (D3) 1,0 600,00 7.200,00
4. dijete (D4) 1,4 840,00 10.080,00
5. dijete (D5) 1,9 1.140,00 13.680,00
6. dijete (D6) 2,5 1.500,00 18.000,00
7. dijete (D7) 3,2 1.920,00 23.040,00
8. dijete (D8) 4,0 2.400,00 28.800,00
9. dijete (D9)¹ 4,9 2.940,00 35.280,00
0,3 180,00 2.160,00
​I*³  1,0​ 600,00​
 
                  7.200,00
 
¹ Za svako daljnje uzdržavano dijete koeficijent osnovnoga osobnog odbitka progresivno se uvećava se za 1,1 više u odnosu prema koeficijentu za prethodno dijete.
²  I - invalidnost ili tjelesno oštećenje poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svakog uzdržavanog djeteta (manja od 100%)
³ I* - invalidnost ili tjelesno oštećenje utvrđeno po jednoj osnovi 100% i/ili korištenje, na temelju posebnih propisa, prava na doplatak za pomoć i njegu poreznog obveznika odnosno prava na osobnu invalidninu ili pravo na inkluzivni dodatak, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svakog uzdržavanog djeteta
Korištenje uvećanja osnovnog osobnog odbitka po osnovi I isključuje korištenje uvećanja osnovnog osobnog odbitka po osnovi I*.


Raspodjela osobnog odbitka

Dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu može se preraspodijeliti u godišnjoj poreznoj prijavi, odnosno u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak putem ZPP-DOH obrasca.

U tom slučaju, osobe koje žele podijeliti osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji, svojim godišnjim poreznim prijavama, odnosno u slučaju posebnog postupka Obrascu ZPP-DOH obvezno prilažu izjavu o omjeru (postotku) raspodjele osobnog odbitka te o imenima i prezimenima i osobnom identifikacijskom broju osoba s kojima su osobni odbitak podijelile.

Ako više osoba uzdržava člana ili članove, osobni odbitak za te osobe ravnomjerno se raspoređuje na sve koji te članove uzdržavaju, osim ako se sporazume drukčije.

Iznimno, ako se osobe ne mogu dogovoriti o raspodjeli dijela osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili uzdržavanu djecu, a jedan od uzdržavatelja traži preraspodjelu osobnog odbitka, tada se osobni odbitak dijeli na jednake dijelove odnosno svakom poreznom obvezniku osobni odbitak priznaje se u jednakom dijelu. 

U tom slučaju raspodjelu osobnog odbitka izvršit će Porezna uprava na način:

1. ako se traži preraspodjela osobnog odbitka u tijeku poreznog razdoblja - za oba porezna obveznika izvršit će izmjene poreznih kartica te ih dostaviti poreznim obveznicima odnosno njihovim poslodavcima/isplatiteljima primitaka (plaće i mirovine),

2. ako se traži preraspodjela osobnog odbitka po podnesenim godišnjim poreznim prijavama ili u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza  - po podnesenom ZPP-DOH obrascu za oba porezna obveznika izvršit će raspodjelu osobnog odbitka.
​​

Nerezidentu se ostvareni dohodak umanjuje za osnovni osobni odbitak 600,00 eura za mjesece u kojima ostvaruje dohodak u Republici Hrvatskoj.​

Iznimno, rezident države članice Europske unije ili Europskog gospodarskog prostora, osim Republike Hrvatske koji u Republici Hrvatskoj ostvari dohodak od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava, kapitala i/ili drugi dohodak, može u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave ili u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak (ZPP-DOH obrazac) koristiti i osobni odbitak za uzdržavane članove i invalidnost za cijelo porezno razdoblje, uz uvjet da vjerodostojnim ispravama dokaže da navedeni dohodak ostvaren u Republici Hrvatskoj čini najmanje 90% njegova ukupnog (svjetskog) dohotka ostvarenog u poreznom razdoblju i da je isti izuzet ili oslobođen oporezivanja u državi članici čiji je rezident.

Nerezident može uvećati osnovni osobni odbitak uz uvjet za priznavanje osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i dijete, po osnovi invalidnosti, za dana darovanja, za doprinose za zdravstveno osiguranje.

 

Dio osobnog odbitka za uzdržavane članove i djecu

Uz zadovoljene uvjete uzdržavani članovi uže obitelji smatraju se:

- bračni drug (odredbe koje se primjenjuju na bračnog druga primjenjuju se i na izvanbračnog druga, životnog partnera i neformalnog životnog partnera), 

- roditelji poreznog obveznika, 

- maćehe odnosno očusi koji punoljetno pastorče uzdržava, 

- djeca nakon prvog zaposlenja te

- punoljetne osobe kojima je porezni obveznik imenovan skrbnikom. 
 

Uzdržavanim djetetom smatra se dijete kojega roditelji, maćehe odnosno očusi, posvojitelji, udomitelji i skrbnici uzdržavaju a zadovoljava propisane uvjete.

U slučaju posvojene ili udomljene djece odnosno djece dodijeljene na skrb prema posebnom propisu biološki roditelji ne mogu koristiti uvećanje osnovnog osobnog odbitka po toj osnovi.

Djetetom se smatra i dijete nakon završetka redovnog školovanja do prvog zapošljavanja.

Prvim zapošljavanjem smatra se rad u radnom odnosu na određeno ili neodređeno vrijeme prema posebnim propisima.

Ako radni odnos prestane, pod uvjetima u kojima oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom na godišnjoj razini ne prelaze šesterostruki iznos osnovnog osobnog odbitka​, dijete se smatra uzdržavanim članom uže obitelji i porezni obveznik za uzdržavanog člana uže obitelji ima pravo na osobni odbitak (koeficijent 0,5).

Porezni obveznik može koristiti dio osobnog odbitka za dijete (koeficijent 0,5 za prvo dijete; 0,7 za drugo dijete; 1,0 za treće dijete itd…) ako je dijete nakon prestanka radnog odnosa nastavilo redovno školovanje ili ako dijete u tijeku redovnog školovanja u poreznom razdoblju obavlja sezonske poslove, pod uvjetima u kojima oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom na godišnjoj razini ne prelaze šesterostruki iznos osnovnog osobnog odbitka (3.600,00 eura)​​. 
 

 

Uzdržavani članovi uže obitelji/dijete koji žive u inozemstvu

Ako bračni ili izvanbračni drug, odnosno životni ili neformalni životni partner, djeca i drugi uzdržavani članovi uže obitelji i/ili djeca rezidenta imaju prebivalište ili uobičajeno boravište u inozemstvu tada se uvjeti za korištenje osobnog odbitka moraju dokazati potvrdama mjerodavnih inozemnih tijela (ne smiju biti starije od 6 mjeseci).

Navedene isprave rezident je obvezan priložiti svojoj godišnjoj poreznoj prijavi odnosno ako godišnju poreznu prijavu nije obvezan podnijeti, dostaviti na uvid najkasnije do kraja veljače tekuće za prethodnu godinu nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom prebivalištu/uobičajenom boravištu koja izdaje poreznu karticu - Obrazac PK, ako za te članove uže obitelji koristi osobni odbitak pri utvrđivanju predujma poreza na dohodak od nesamostalnog rada.

Ove potvrde moraju sadržavati sljedeće:

- osobne podatke o bračnom ili izvanbračnom drugu, odnosno životnom ili neformalnom životnom partneru, djeci i uzdržavanim članovima uže obitelji, uz naznaku stupnja srodstva,

- podatke o primicima uzdržavanih osoba, na osnovi kojih se može procijeniti mogu li se smatrati uzdržavanim članovima,

- rješenja o možebitnoj invalidnosti članova uže obitelji.

Rezident  je obvezan svaku promjenu u svezi sa uzdržavanim članovima uže obitelji i/ili djece i/ili invalidnosti koja utječe na visinu osobnog odbitka prijaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom prebivalištu/uobičajenom boravištu i izmijeniti poreznu karticu. ​

Uvjeti za priznavanje osobnog odbitka za uzdržavane članove

Uzdržavani članovi smatraju se fizičke osobe čiji oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom​, ne prelaze šesterostruki iznos osnovnog osobnog odbitka na godišnjoj razini (3.600,00 eura).

Iznimno, pri utvrđivanju prava na osobni odbitak za uzdržavane članove ne uzimaju se u obzir:

1. primici prema posebnim propisima po osnovi socijalnih potpora,

2. doplatak za djecu,

3. novčane potpore utvrđene u iznosu koji je zakonom kojim se uređuju rodiljne i roditeljske potpore propisan kao iznos ispod kojeg se ne može isplatiti novčana potpora,

4. potpore za novorođenče, odnosno primitak za opremu novorođenog djeteta,

5. obiteljske mirovine djece nakon smrti roditelja,

6. primici koji po svojoj prirodi predstavljaju samo uzdržavanje od roditelja ili članova uže obitelji,

7. darovanja od pravnih i fizičkih osoba za zdravstvene potrebe do visine stvarno nastalih izdataka za namjenu (za operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala) te troškove prijevoza i smještaja u zdravstvene ustanove, koje nije plaćeno obveznim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe, a pod uvjetom da je darovanje odnosno plaćanje nastalih izdataka za tu namjenu obavljeno na žiroračun primatelja dara ili zdravstvene ustanove te na temelju vjerodostojnih isprava,

8. naknada troškova prijevoza na posao i s posla mjesnim i međumjesnim javnim prijevozom i naknada troškova službenog putovanja do propisanih iznosa na koje se sukladno odredbama ovoga Zakona ne plaća porez na dohodak,

9. odštete od osiguranja isplaćene zbog teške ozljede i priznate invalidnosti,

10. stipendije, nagrade za izvrsnost učenika i studenata isplaćene iz proračuna i bespovratna sredstva koja se isplaćuju iz proračuna, fondova i programa Europske unije i drugih međunarodnih fondova i programa uređenih posebnim propisima i međunarodnim sporazumima, u svrhe obrazovanja i stručnog usavršavanja,

11. potpore djetetu za školovanje do 15. godine života odnosno do završetka osnovnoškolskog obrazovanja, koje poslodavac isplaćuje djetetu umrlog radnika ili djetetu bivšeg radnika kod kojeg je nastupio potpuni gubitak radne sposobnosti, uz uvjet da bivši radnik ne ostvaruje primitke ​(plaću/mirovinu),

12. nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada i naukovanja i naknade učenicima za vrijeme dualnog obrazovanja i/ili

13. nacionalna naknada za starije osobe.

Ako u tijeku poreznog razdoblja uzdržavani član ostvari primitke u iznosu većem od šesterostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka godišnje, porezni obveznik (uzdržavatelj) koji je po toj osnovi koristio osobni odbitak obvezan je podnijeti godišnju poreznu prijavu ili će se izvršiti poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak.

U tom slučaju porezni obveznik (uzdržavatelj) nema pravo u godišnjoj poreznoj prijavi ili posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza koristiti osobni odbitak za tog uzdržavanog člana, a uzdržavani član koji je ostvario oporezive primitke može koristiti svoj godišnji osobni odbitak.

Ako u tijeku poreznog razdoblja uzdržavani član ostvari primitke u godišnjem iznosu do šesterostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka, godišnju poreznu prijavu za to porezno razdoblje može podnijeti, odnosno bit će obuhvaćen posebnim postupkom utvrđivanja godišnjeg poreza:

1. i porezni obveznik - uzdržavatelj i koristiti osobni odbitak za tog uzdržavanog člana 

2. i porezni obveznik - uzdržavani član koristiti pravo na svoj osobni odbitak. 

Dio osobnog odbitka po osnovi invalidnosti

Osobama s invaliditetom smatraju se fizičke osobe (porezni obveznik i/ili uzdržavani član i djeca) kojima je rješenjem donesenim prema propisima o mirovinskom osiguranju, zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, socijalnoj skrbi, odgoju i obrazovanju te prema drugim posebnim propisima utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje.​

Rezidenti mogu koristiti dio osobnog odbitka u visini 0,3​ osobnog odbitka (I) odnosno 180,00 eura mjesečno za sebe osobno, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete (u 2024. godini  iznosio je 168,00 eura) . ​

Rezidenti mogu koristiti dio osobnog odbitka u visini 1,0 osobnog odbitka (I*) odnosno 600,00 eura mjesečno za sebe osobno, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe kojima je rješenjem, na temelju posebnih propisa, utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje po jednoj osnovi 100% i/ili koji zbog invalidnosti ili tjelesnog oštećenja imaju, temeljem posebnih propisa, pravo na doplatak za pomoć i njegu, odnosno pravo na osobnu invalidninu ili pravo na inkluzivni dodatak (u 2024. godini iznosio je 560,00 eura).

Pravo na uvećanje osobnog odbitka po osnovi invalidnosti ili tjelesnog oštećenja može se priznati djetetu ili poreznom obvezniku koji uzdržava dijete i na temelju vjerodostojnih isprava nadležnih tijela prema posebnim propisima kojima se utvrđuje potpuna (100%-tna) ili djelomična invalidnost ili tjelesno oštećenje djeteta.

Pod vjerodostojnim ispravama nadležnih tijela za priznavanjem prava smatra se i uvjerenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom o invaliditetu u odnosu na rad.

Rezident je obvezan svaku promjenu u svezi sa uzdržavanim članovima uže obitelji i/ili djece i/ili invalidnosti koja utječe na visinu osobnog odbitka prijaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom prebivalištu/uobičajenom boravištu i izmijeniti poreznu karticu. 

Dio osobnog odbitka za dana darovanja

Rezidenti i nerezidenti mogu uvećati osobni odbitak za darovanja dana u tuzemstvu u naravi i u novcu doznačena na račun za plaćanje sukladno propisu kojim se uređuje platni promet, a u kulturne, odgojno-obrazovne, znanstvene, zdravstvene, humanitarne, sportske i vjerske svrhe, udrugama i drugim osobama koje te djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima.

U darovanja mogu se uključiti darovanja proizvođača i trgovaca hrane koji, u cilju sprečavanja uništavanja velikih količina hrane i zaštite okoliša, daruju hranu osobama za socijalne, humanitarne i druge svrhe pomoći te osobama pogođenim elementarnim nepogodama i prirodnim katastrofama, pod uvjetom da su ta darovanja izvršena u skladu s posebnim propisima (smatra se da su ispunjeni uvjeti u smislu provedbe posebnih programa i akcija, ako je darovanje hrane izvršeno u skladu s posebnim propisima Ministarstva poljoprivrede). Porezni obveznik je dužan osigurati vjerodostojnu dokumentaciju na način utvrđen zakonom kojim se uređuje opći porezni postupak i posebnim propisima, kako bi se nedvojbeno moglo utvrditi da je darovanje izvršeno za te svrhe.

U darovanja poreznih obveznika koji obavljaju samostalnu djelatnost mogu se uključiti darovanja fizičkim osobama za zdravstvene potrebe (operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala te troškove prijevoza i smještaja u zdravstvene ustanove), rješavanje kojih nije plaćeno obveznim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe, uz uvjet da je darovanje za te namjene obavljeno na račun primatelja dara ili zdravstvene ustanove te na temelju vjerodostojnih isprava. Porezni obveznik dužan je osigurati vjerodostojnu dokumentaciju na način utvrđen općim poreznim propisom te primijeniti načelo izbjegavanja dvostrukog umanjenja dohotka.

Uvećati mogu osobni odbitak do visine 2% primitaka za koje je u tekućoj godini podnesena godišnja porezna prijava i utvrđen godišnji porez na dohodak ili je proveden poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, a iznimno i iznad propisane visine, pod uvjetom da su dana za svrhe utvrđene strateškim projektima prema posebnim propisima ili strategijom nadležnih ministarstava temeljem odluke nadležnog ministarstva donesene uz suglasnost Vlade Republike Hrvatske.
Način ostvarivanja prava ove iznimke utvrđuje se u skladu sa provedbenim propisima kojima se uređuje porez na dobit.

Osobni odbitak uvećan za dana darovanja priznaje se nakon osnovnog osobnog odbitka i odbitka za uzdržavane članove i invalidnost, a u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave ili na temelju podnesenog zahtjeva za priznavanjem prava u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak uz: 

- preslike naloga o doznaci u novcu i/ili 

- ugovora odnosno potvrda o danim darovanjima u drugim dobrima i uslugama.


 

Dio osobnog odbitka za doprinose za zdravstveno osiguranje

Rezident i nerezident koji je isključivo za sebe (ne i za uzdržavane članove) iz vlastitih sredstava platio obvezno zdravstveno osiguranje (ako nije drukčije osiguran) može uvećati svoj osobni odbitak za plaćene svote za obvezno zdravstveno osiguranje, do visine propisanoga obveznog doprinosa za zdravstveno osiguranje.

Osobni odbitak uvećan za iznose plaćene za obvezno zdravstveno osiguranje priznaje se nakon osnovnog osobnog odbitka i odbitka za uzdržavane članove i invalidnost, a u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave ili na temelju podnesenog zahtjeva za priznavanjem prava u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak uz: 

- rješenje Porezne uprave,

​- dokaz o plaćanju (preslike naloga o uplati doprinosa).




Porezna kartica

Osobni odbitak, uvećanje osobnog odbitka za uzdržavane članove i djecu, invaliditet, pripadnost općini/gradu i ostali podaci bitni za utvrđivanje predujma poreza na dohodak, odnosno poreza na dohodak od nesamostalnog rada priznaje se i utvrđuje isključivo na temelju porezne kartice koju za radnika, umirovljenika imaju poslodavci i isplatitelji primitka, odnosno plaće i mirovine ili sam porezni obveznik.

Poreznu karticu poslodavcu i isplatitelju plaće ili mirovine ili samom poreznom obvezniku dostavlja elektroničkim putem Porezna uprava na njegov zahtjev i uz suglasnost radnika, odnosno fizičke osobe koja ostvaruje primitke od nesamostalnog rada, dok za umirovljenika - korisnika mirovine koju isplaćuje Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje podatke bitne za utvrđivanje predujma poreza na dohodak Porezna uprava dostavlja elektroničkim putem po službenoj dužnosti.

Iznimno, ako poslodavac i isplatitelj plaće ili mirovine ili sam porezni obveznik nije korisnik sustava ePorezna ili ne ishodi suglasnost radnika ili umirovljenika, poreznu karticu može besplatno izdati Porezna uprava u papirnatom obliku, a poslodavci i isplatitelj plaće ili mirovine dužni su je čuvati dok radnik, umirovljenik i fizička osoba koja ostvaruje primitak od nesamostalnog rada kod njih radi, odnosno dok se isplaćuje mirovina ili primitak po osnovi nesamostalnog rada.

Podnošenje zahtjeva za izdavanje ili izmjenu podataka na poreznoj kartici omogućeno je putem: sustava ePorezna (poslodavac podnosi uz suglasnost radnika ili sam porezni obveznik), sustava mPorezna, sustava eGrađani - grana eNovorođenče ili iznimno osobno u nadležnoj ispostavi Porezne uprave.

Svaku promjenu u svezi s uzdržavanim članovima, promjenu prebivališta ili uobičajenog boravišta i drugo, koja utječe na osobni odbitak, obvezni su prijaviti Poreznoj upravi, u roku od 30 dana od dana nastanka promjene. Promjenu može upisati samo ispostava Porezne uprave nadležna prema mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta radnika/umirovljenika.

Prihvaćene i evidentirane promjene poslodavac i isplatitelj plaće, mirovine ili sam porezni obveznik primjenjuje pri sljedećim isplatama plaća i mirovina. 

Poslodavac i isplatitelj plaće pri isplati plaće bivšim radnicima za posljednji mjesec rada kod tog poslodavca ima uvid u poreznu karticu bivšeg radnika, a najkasnije do dana dospjelosti plaće za posljednji mjesec rada te isti može koristiti podatke iz porezne kartice bivšeg radnika.

Radnik/umirovljenik može imati samo jedan Obrazac PK.

Osobni odbitak može se tijekom godine pri utvrđivanju predujma poreza na dohodak od nesamostalnog rada koristiti samo kod onog poslodavca/isplatitelja primitka (plaće) i mirovine kod kojega se nalazi porezna kartica radnika/umirovljenika.

Radnik/umirovljenik kod drugih poslodavaca/isplatitelja primitka (plaće) i mirovine osobni odbitak istodobno ne smije koristiti, odnosno ti poslodavci/isplatitelji primitka (plaće) i mirovine dužni su obračunati porez ne uzimajući u obzir osobni odbitak.

U slučaju raskida radnog odnosa, odnosno prestanka rada kod poslodavca ili isplatitelja plaće, poslodavac i isplatitelj plaće za svoje potrebe, odnosno potrebe poreznog nadzora, zadržava presliku ili ovjereni prijepis Obrasca PK izdanog u papirnatom obliku koji je uručio radniku, odnosno izlistani elektronički zapis iz sustava ePorezna.

Iznimno, radnik koji ostvaruje dohodak od nesamostalnog rada kod dva ili više poslodavaca u nepunom radnom vremenu ili koji uz rad u punom radnom vremenu ima sklopljen ugovor o radu za nepuno radno vrijeme odnosno, može osobni odbitak koristiti kod više isplatitelja uz uvjet da zatraži raspodjelu osobnog odbitka prema isplatiteljima (poslodavcima) putem Zahtjeva za izdavanje/izmjenu podataka na PK u rubrici "NAPOMENA".

U tom slučaju Porezna uprava će na Obrascu PK evidentirati omjer (postotak) raspodjele osobnog odbitka prema isplatiteljima (poslodavcima) sukladno zahtjevu, a nakon evidentiranih promjena izdati novi Obrazac PK na temelju kojeg se priznaje osobni odbitak pri utvrđivanju predujma poreza na dohodak od nesamostalnog rada. U tom slučaju svaki poslodavac odnosno isplatitelj može koristiti osobni odbitak samo do utvrđenog postotka, neovisno o tome što u pojedinim mjesecima ostvareni dohodak može prelaziti taj iznos.

Porezna uprava će omjer (postotak) evidentirati i u slučaju kada porezni obveznici odluče osobni odbitak koristiti samo kod jednog isplatitelja (poslodavca) na način da će evidentirani omjer (postotak) biti 100% kod onog isplatitelja (poslodavca) kod kojeg je porezni obveznik odlučio u cijelosti koristiti osobni odbitak dok će kod drugih isplatitelja (poslodavaca) evidentirani omjer (postotak) biti 0%.
 

UZDRŽAVANI ČLANOVI U INOZEMSTVU:

Ako bračni ili izvanbračni drug, odnosno životni ili neformalni životni partner, djeca i drugi uzdržavani članovi uže obitelji i/ili djeca rezidenta imaju prebivalište ili uobičajeno boravište u inozemstvu tada se uvjeti za korištenje osobnog odbitka moraju dokazati potvrdama mjerodavnih inozemnih tijela (ne smiju biti starije od 6 mjeseci).

Navedene isprave rezident je obvezan priložiti svojoj godišnjoj poreznoj prijavi odnosno ako godišnju poreznu prijavu nije obvezan podnijeti, dostaviti na uvid najkasnije do kraja veljače tekuće za prethodnu godinu nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom prebivalištu/uobičajenom boravištu koja izdaje poreznu karticu - Obrazac PK, ako za te članove uže obitelji koristi osobni odbitak pri utvrđivanju predujma poreza na dohodak od nesamostalnog rada.

Ove potvrde moraju sadržavati sljedeće:

- osobne podatke o bračnom ili izvanbračnom drugu, odnosno životnom ili neformalnom životnom partneru, djeci i uzdržavanim članovima uže obitelji, uz naznaku stupnja srodstva,

- podatke o primicima uzdržavanih osoba na osnovi kojih se može procijeniti mogu li se smatrati uzdržavanim članovima, 

- rješenja o možebitnoj invalidnosti članova uže obitelji.
 

SADRŽAJ I POPUNJAVANJE POREZNE KARTICE (Obrasca PK):​

Porezna kartica sadrži podatke:

- o izdavatelju kartice,

- osobnom identifikacijskom broju ( za poreznog obveznika kojemu se porezna kartica izdaje, a i osobnom broju umirovljenika ili korisnika obiteljske mirovine),

- opće podatke o radniku i umirovljeniku ili korisniku obiteljske mirovine te podatke za osobni odbitak (prilikom slanja zahtjeva za izmjenom podataka u PK putem sustava ePorezna, promjena prezimena upisuje se u rubriku „NAPOMENA“),

- umanjenje poreza po osnovi statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata,

- podatke o prebivalištu i boravku na područjima za koja su propisane olakšice,

- podaci o omjeru (postotku) raspodjele osobnog odbitka prema poslodavcima (prilikom slanja zahtjeva za izmjenom podataka u PK putem sustava ePorezna, raspodjela osobnog odbitka na više poslodavaca upisuje se u rubriku „NAPOMENA“).


Podatke za uvećanje osnovnog osobnog odbitka u Obrascu PK popunjava nadležna ispostava Porezne uprave na temelju isprava kao što su:

- izvatke i potvrde iz matice rođenih, vjenčanih i umrlih, izvatke i potvrde iz registra životnog partnerstva (nije potrebno prilagati budući da  Porezna uprava ima uvid, osim na zahtjev Porezne uprave u daljnjem poreznom postupku),

- potvrde o prebivalištu ili uobičajenom boravištu,

- javne i ovjerovljene isprave, rješenja suda o plaćanju alimentacije za bivšeg bračnog i izvanbračnog druga/ životnog i neformalnog životnog i neformalnog životnog partnera,

- potvrde o usvojenju djeteta i skrbništvu,

- rješenja o invalidnosti (donesena u skladu s posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, socijalnoj skrbi, odgoju i obrazovanju te drugim propisima kojima je utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje i/ili koji zbog invalidnosti ili tjelesnog oštećenja imaju pravo na doplatak za pomoć i njegu) ili uvjerenja Zavoda za vještačenje,

profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom o upisu u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom,

- te svih drugih isprava koje potvrđuju činjenice u svezi s korištenjem osobnog odbitka.

Također, status uzdržavanih članova uže obitelji dokazuje se na temelju pravomoćnih sudskih odluka. Iznimno, ako nije donijeta pravomoćna presuda status uzdržavanih članova uže obitelji dokazuje se na temelju gore navedenih isprava i javih isprava, uz ispunjavanje uvjeta kako je to utvrđeno posebnim propisima.

Ako zahtjev za izdavanje ili izmjenu PK šaljete putem sustava ePorezna, slanje navedenih isprava omogućiti će se tek nakon poslanog zahtjeva putem ikone „PRILOZI“. 
 

U Obrazac se unose podaci o radniku odnosno umirovljeniku:

1. oznaka osobnog odbitka radnika i osobe koja ostvaruje primitke (plaću) kao »A« odnosno umirovljenika ili korisnika obiteljske mirovine kao »B«,

2. oznaka invalidnosti radnika i osobe koja ostvaruje primitke (plaću) odnosno umirovljenika ili korisnika obiteljske mirovine kao:

- »I« (dio osobnog odbitka za invalidnost) ili

- »I*« (dio osobnog odbitka za invalidnost utvrđenu po jednoj osnovi 100% i/ili korištenje, na temelju posebnih propisa, prava na doplatak za pomoć i njegu poreznog obveznika odnosno prava na osobnu invalidninu ili pravo na inkluzivni dodatak),

- »V« oznaka statusa hrvatskoga ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata kao ili

- »V*« za invalidnost i invalidnost utvrđenu po jednoj osnovi 100% i/ili korištenje, na temelju posebnih propisa, prava na doplatak za pomoć i njegu poreznog obveznika odnosno prava na osobnu invalidninu ili pravo na inkluzivni dodatak​,

3. postotak invalidnosti hrvatskoga ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata,

4. oznaka za prebivalište i boravak radnika i osobe koja ostvaruje primitke (plaću) odnosno umirovljenika ili korisnika obiteljske mirovine na potpomognutim područjima jedinica lokalne samouprave razvrstanih u I. skupinu po stupnju razvijenosti prema posebnom propisu o regionalnom razvoju Republike Hrvatske i za područje Grada Vukovara utvrđenog prema posebnom propisu o obnovi i razvoju Grada Vukovara kao »P1«,

5. nadnevak od kojega vrijede podaci.
 

U Obrazac PK upisuje se kratki opis promjena koje utječu na visinu faktora/koeficijenta osobnog odbitka poreznog obveznika, a i drugih promjena koje utječu na pravilno utvrđivanje i usmjeravanje poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak te podaci o omjeru (postotku) raspodjele osobnog odbitka prema poslodavcima.

Pri prelasku kod novog poslodavca radnik može zatražiti da mu Porezna uprava izda Obrazac PK samo s važećim, postojećim podacima, bez navođenja povijesnih podataka i opisa promjene.
 

U Obrazac PK unose se sljedeći podaci o uzdržavanim članovima uže obitelji radnika i osobe koja ostvaruje primitke (plaću) odnosno umirovljenika ili korisnika obiteljske mirovine:

1. ime i prezime uzdržavanog člana uže obitelji i uzdržavanog djeteta,

2. oznaka srodstva, i to za:

- supružnika kao »S« (sukladno odredbama propisa koji uređuje opći porezni postupak odredbe Zakona i Pravilnika poreza na dohodak koje se primjenjuju na bračnog druga primjenjuju se i na izvanbračnog druga, životnog partnera i neformalnog životnog partnera),

- drugog uzdržavanog člana uže obitelji kao »U«, 

- prvo dijete kao »D1«, drugo dijete kao »D2«, treće dijete kao »D3«...,

3. osobni identifikacijski broj za uzdržavanog člana uže obitelji i uzdržavano dijete,

4. podatak o invalidnosti uzdržavanog člana uže obitelji i uzdržavane djece kao »I« ili »I*«,

5. nadnevak od kojega vrijede podaci,

6. ime i prezime osobe s kojom porezni obveznik dijeli osobni odbitak za uzdržavanog člana uže obitelji,

7. osobni identifikacijski broj osobe s kojom porezni obveznik dijeli osobni odbitak za uzdržavanog člana uže obitelji i uzdržavano dijete,

8. postotak osobnog odbitka koji pripada osobi s kojom porezni obveznik taj osobni odbitak dijeli.
 

Ako porezni obveznik nema pravo na osobni odbitak za određeno uzdržavano dijete u Obrazac PK upisuje se ime i prezime toga djeteta i podatke o poreznom obvezniku (ime i prezime i OIB) koji taj osobni odbitak koristi i pripadajući postotak osobnog odbitka (kao 100%).

Prilikom utvrđivanja mogućnosti korištenja osobnog odbitka Porezna uprava provjerava da li se odbici za uzdržavanu djecu i druge članove uže obitelji poreznog obveznika već koriste i u kojem dijelu se koriste od bračnog druga ili drugih članova uže obitelji.

Tablica osobnih odbitaka za 2024.g. i 2025.g.​

2024.g.​ ​ 2025.g.​​
(osnovni osobni odbitak je 560,00 eura) ​ ​​ ​ ​ (osnovni osobni odbitak je 600,00 eura) ​ ​
KOEF
MJ
EUR
GOD
EUR
KOEF
MJ
EUR
GOD
EUR
​​Osnovni osobni odbitak

 
  
560,00

6.720,00
   
  600,00​
 
7.200,00
Uzdržavani član 0,5    280,00   3.360,00 0,5    300,00   3.600,00
1. dijete (D1) 0,5    280,00​   3.360,00 0,5    300,00   3.600,00
2. dijete (D2) 0,7    392,00   4.704,00 0,7    420,00   5.040,00
3. dijete (D3) 1,0    560,00   6.720,00 1,0    600,00   7.200,00
4. dijete (D4) 1,4    784,00   9.408,00 1,4 840,00 10.080,00
5. dijete (D5) 1,9 1.064,00 12.768,00 1,9 1.140,00 13.680,00
6. dijete (D6) 2,5 1.400,00 16.800,00 2,5 1.500,00 18.000,00
7. dijete (D1) 3,2 1.792,00 21.504,00 3,2 1.920,00 23.040,00
8. dijete (D1) 4,0 2.240,00 26.880,00 4,0 2.400,00 28.800,00
9. dijete (D1)¹ 4,9 2.744,00 32.928,00 4,9 2.940,00 35.280,00
0,3    168,00   2.016,00 0,3    180,00   2.160,00

I* ³​

1,0    560,00   6.720,00
 
1,0    600,00   7.200,00
¹ Za svako daljnje uzdržavano dijete koeficijent osnovnoga osobnog odbitka progresivno se uvećava se za 1,1 više u odnosu prema
koeficijentu za prethodno dijete.

²  I - invalidnost ili tjelesno oštećenje poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svakog uzdržavanog djeteta
(manja od 100%)

³ I* - invalidnost ili tjelesno oštećenje utvrđeno po jednoj osnovi 100% i/ili korištenje, na temelju posebnih propisa, prava na doplatak
za pomoć i njegu poreznog obveznika odnosno prava na osobnu invalidninu ili pravo na inkluzivni dodatak, svakog uzdržavanog
člana uže obitelji i svakog uzdržavanog djeteta

Korištenje uvećanja osnovnog osobnog odbitka po osnovi I isključuje korištenje uvećanja osnovnogosobnog odbitka po osnovi I*.​

​​