Osobni identifikacijski broj (OIB): informiranje o općim pravilima i dodjeli OIB-a
Jedinstveni digitalni pristupnik
OIB
-
je stalna identifikacijska oznaka svake osobe, koju tijela javne vlasti koriste u službenim evidencijama u svakodnevnom radu i kod razmjene podataka
-
dobivaju:
- hrvatski državljani rođenjem odnosno stjecanjem hrvatskog državljanstva,
- pravne osobe sa sjedištem na području Republike Hrvatske osnivanjem i
- strane osobe kada nastaje povod za njihovo praćenje na području Republike Hrvatske (upis u službene evidencije i stjecanje statusa poreznog obveznika).
-
može se saznati na sljedeći način:
- www.oib.hr i
- zatražiti Uvjerenje u Poreznoj upravi.
-
dokumente nije potrebno mijenjati, već će se postupno mijenjati, iz uobičajenih razloga primjerice istekom roka njihovog važenja,
-
koriste sva nadležna tijela i pravne osobe s javnim ovlastima koje vode službene evidencije (registar, upisnik, popis, matice i ostale evidencije) o osobama i imovini, kako bi se službene evidencije mogle informatički povezati,
-
jednom dodijeljen OIB se ne mijenja bez obzira na promjene koje prate osobu kojoj je dodijeljen (primjerice bez obzira na promjenu imena, prezimena, adrese i ostalo).
Dodjela OIB-a za strane osobe
-
stranim fizičkim osobama OIB dodjeljuje nadležna postaja Ministarstva unutarnjih poslova kod prijave boravišta na području Republike Hrvatske (u ovom slučaju strana osoba ne dolazi u Poreznu upravu radi dodjele OIB-a).
-
stranim fizičkim i pravnim osobama OIB se dodjeljuje kada nastaje povod za praćenje iz nekoliko razloga:
- strana osoba postaje poreznim obveznikom prema posebnom propisu
- strana osoba postaje poreznim obveznikom jer stječe imovinu na koju se plaća porez te se upisuje u službene evidencije
- strana osoba se upisuje u službenu evidenciju pri čemu ne postaje porezni obveznik (otvaranje bankovnih računa, osnivanje trgovačkog društva i sl.)
- kada to zahtjeva strana osoba prema posebnom propisu.
-
strana fizička osoba podnosi:
- putovnica - original na uvid (kopija uz zahtjev)
- europsku osobnu iskaznicu (državljani Europske unije) ili
- identifikacijski dokument iz države državljanstva uz dokaz o pripadajućem državljanstvu.
-
strana pravna osoba podnosi:
- zahtjev za određivanjem i dodjeljivanjem osobnoga identifikacijskog broja
- akt o osnivanju (rješenje ili izvadak iz nadležnog registra koji mora biti na hrvatskom jeziku ili preveden na hrvatski jezik od strane ovlaštenog sudskog tumača)
Kada Zahtjev u ime strane osobe (fizičke i pravne) podnosi OPUNOMOĆENIK, uz prethodno navedenu dokumentaciju (preslike dokumenata) mora dostaviti i punomoć.
PUNOMOĆ mora biti izdana za postupak određivanja i dodjeljivanja OIB-a te mora biti sastavljena na hrvatskom jeziku ili prevedena na hrvatski jezik budući je isti u Republici Hrvatskoj u službenoj upotrebi. Punomoć se zadržava u nadležnoj ispostavi Porezne uprave. Ukoliko je punomoć izdana na fizičku/pravnu osobu istu je potrebno ovjeriti. Ukoliko je punomoć izdana na javnog bilježnika, odvjetnika, javnopravno tijelo, banku, poreznog savjetnika nije potrebna ovjera punomoći.
Potvrda o OIB-u
-
je javna isprava kojom osoba dokazuje određen i dodijeljen OIB.
-
izdaje ju Porezna uprava,
-
ne služi kao identifikacijska isprava već dokaz o OIB-u.
Nadležno tijelo i propisi
Ministarstvo financija, Porezna uprava
Boškovićeva 5
10 000 Zagreb
+385 1 480 9000
Info: pisitenam.porezna-uprava.hr
Zakon o osobnom identifikacijskom broju (NN 60/08)
Datum ažuriranja: 8. siječnja 2025.